Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dla stomatologów

Gabinet dentystyczny Gliwice

Operacyjne leczenie w stomatologii

Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół

Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dla stomatologów Gabinet dentystyczny Gliwice
przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej.

Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa


W jakiej sprawie możemy się udać do dentysty?

Chociaż najczęściej świadczonymi usługami w gabinetach stomatologicznych jest przede wszystkim usuwanie różnego rodzaju ubytków i wstawianie plomb, to jednak istnieje wiele różnych dziedzin, w których stomatolog może okazać się naprawdę przydatny. Bardzo często dentyści wykonują również usługi z zakresu protetyki. Wstawianie zębów czy różnego rodzaju implantów jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób o dość słabym własnym uzębieniu. Popularne są również estetyczne usługi dentystyczne, które mogą poprawić wizerunek całej osoby. Biały uśmiech może być ogromnym atutem, natomiast zniszczone i krzywe zęby mogą wręcz oszpecić całą twarz. Niezwykle często dentyści usuwają również zęby a z tym z kolei wiąże się chirurgia stomatologiczna.


Co powoduje chorobę?

Choroby dziąseł mogą się rozwinąć u wszystkich, jednak są pewne grupy ryzyka. Nie zawsze powodem wystąpienia stanu zapalnego jest zaniedbanie.

Czasem to prostu "taki urok" pacjenta. Bardzo duże znaczenie ma po prostu czynnik genetyczny, a jak wiemy nie można temu zapobiec. Jedyną rzeczą, którą można zrobić to po prostu poświęcenie szczególnej uwagi swoim zębom i częstsze wizyty u dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Duże znaczenie ma też po prostu to jaką mamy odporność na infekcje bakteryjne. Jeżeli ogólnie nasz system immunologiczny jest osłabiony, to ryzyko wystąpienia paradontozy jest wyższe.

Jak widać, nie zawsze przyczyną jest po prostu zaniedbanie. Czasem na rozwój choroby na mamy większego wpływu.