nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.
Czym jest wypełnienie zęba
Stomatologia zachowawcza jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, a jej głównym zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy zębów. Gabinet stomatologiczny oferuje leczenie próchnicy zębów za pomocą wypełnienia oraz leczenia kanałowego. Wypełnienie zęba jest najprostszą metodą leczenia próchnicy, jeśli tylko infekcja nie dotarła do miazgi zęba. Wypełnienie zęba, potocznie zwane plombą, jest specjalnym materiałem odbudowującym tkanki zęba. Dentysta stosuje wypełnienie do odbudowy tkanek utraconych na skutek próchnicy lub innych uszkodzeń. Materiały wykorzystywane do bezpośrednich wypełnień ubytków muszą być wysokiej jakości, dzięki czemu wypełnienie jest znacznie trwalsze. Dobry dentysta stosuje wysokiej jakości materiały do wypełnienia utraconych tkanek na skutek próchnicy zębów. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym jest infekcja próchnicza, a najczęściej wykonywanym zabiegiem jest właśnie wypełnianie ubytków próchniczych odpowiednim materiałem.
Implantologia w stomatologii
Implantologia jest jedną z dziedzin naukowych, która zajmuje się badaniem wpływu wprowadzania implantów do żywego organizmu. Zadaniem implantów jest zastąpienie danej częściej organizmu odpowiednim elementem wykonanym z określonego materiału. Implantologia stomatologiczna zajmuje się więc wprowadzaniem do organizmu elementów, które mają imitować korzenie zęba. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia na implantach, co pozwala na uzyskanie zadowalających efektów estetycznych oraz zdrowotnych. Implanty wykorzystywane w stomatologii są najczęściej wykonane z tytanu, który ze względu na swoją biokompatybilność nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce. Gabinet stomatologiczny często oferuje wykonanie implantów, na których później odbudowuje się uzębienie pacjenta. Dzięki nowoczesnym technologiom dentysta może przeprowadzić zabieg wprowadzania implantów w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. Odbudowa uzębienia na implantach jest trwałym oraz bardzo wytrzymałym rozwiązaniem.
Zalety regularnych wizyt u dentysty
Jedną z metod profilaktycznych w stomatologii jest regularne chodzenie na wizyty kontrolne do dentysty. Niemal każdy gabinet stomatologiczny oferuje swoim pacjentom możliwość wizyty kontrolnej, a bardzo często jest to usługa bezpłatna jeśli tylko pacjent zdecyduje się na leczenie u danego dentysty. Chodzenie do dentysty na regularne wizyty kontrolne jest dość istotne, zwłaszcza jeśli posiadamy szkliwo podatne na infekcje próchnicze. Największą zaletą wizyt kontrolnych jest możliwość jak najwcześniejszego wykrycia próchnicy zębów, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie pozbyć się problemu poprzez wypełnienie ubytków. Zaniedbanie higieny jamy ustnej oraz nie chodzenie do dentysty może skutkować poważną infekcją próchniczą, w przypadku której konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Z pewnością każdy dentysta zgodzi się z tym, że w profilaktyce równie ważne co codzienna higiena jamy ustnej jest regularne chodzenie na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego, żeby jak najszybciej wykryć wszelkie problemy z uzębieniem.